reklama
kategoria: Kraj
30 wrzesień 2024

Dar prezydenta z okazji 10-lecia Muzeum POLIN

zdjęcie: Dar prezydenta z okazji 10-lecia Muzeum POLIN / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Andrzej Duda przekazał archiwalny numer "Naszego Przeglądu" z 1935 r., poświęcony uroczystościom żałobnym Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Placówka obchodzi jubileusz 10-lecia.
REKLAMA

Archiwalny numer dziennika "Nasz Przegląd" z 16 maja 1935 roku – poświęcony uroczystościom żałobnym Marszałka Józefa Piłsudskiego i zaangażowaniu w patriotyczne wydarzenie polskich Żydów został przekazany stołecznemu muzeum przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Wydawany w Warszawie w latach 1923-1939 w języku polskim "Nasz Przegląd" był jednym z najważniejszych pism opiniotwórczych przedwojennej żydowskiej inteligencji i mieszczaństwa, poruszającego tematy polityki, spraw gospodarczych oraz społeczno-kulturalnych - przypomniano w komunikacie, opublikowanym w niedzielę na stronie prezydenta.

W niedzielę w gmachu Muzeum POLIN odbył się koncert "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj", w którym - w imieniu Pary Prezydenckiej - udział wziął minister Wojciech Kolarski. Słowa z tytułu uroczystości wypowiedział Marian Turski podczas otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich przed dziesięcioma laty. W 2024 roku przyświecały one muzealnikom z POLIN przy tworzeniu programu wydarzeń z okazji 10. urodzin placówki.

Uroczyste otwarcie budynku muzeum z udziałem polskich władz państwowych i gości z całego świata odbyło się 19 kwietnia 2013 r. Ruszyły długo planowane projekty kulturalne i edukacyjne: wystawy czasowe, scena teatralna, scena muzyczna, cykle filmowe, działania edukacyjne dla dzieci i rodzin, wykłady naukowe. Na wizytę na wystawie stałej trzeba było jeszcze chwilę poczekać.

Wielkie otwarcie wystawy stałej Muzeum POLIN "1000 lat historii Żydów polskich" nastąpiło 28 października 2014 r. W uroczystości uczestniczyli prezydent Polski Bronisław Komorowski, prezydent Izraela Reuven Rivlin oraz delegacje z wielu krajów świata. Łącznie w otwarciu wystawy uczestniczyło ponad 1500 gości, a wydarzenie relacjonowało ponad 600 dziennikarzy.

Wystawę otworzyli przedstawiciele różnych pokoleń polskiej społeczności żydowskiej: przewodniczący Rady Muzeum, Ocalały z Zagłady Marian Turski oraz 13-letnia Joasia Widła – absolwentka Szkoły Lauder-Morasha w Warszawie. O wydarzeniu pisały media na całym świecie. (PAP)

pj/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jaworzyna Śląska
2.8°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 16:01
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaworzynie

kiedy
2024-12-04 17:30
miejsce
Strzegomskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-04 20:30
miejsce
Strzegomskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-14 17:00
miejsce
Strzegomskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-02 18:00
miejsce
Strzegomskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany